Min grønne stol

 In Praktisk og pynt til haven

Genbrug af gammel stol

Jeg havde en gammel stol, der stod til at skulle smides ud. Det kunne jeg ikke nænne. Heldigvis havde jeg en rest maling i garagen. Malingen var godt nok GRØN, men det gik nok.
Stolen skulle alligevel være ude i naturen. Så stolen blev malet. Selve sædet skulle jo også kunne tåle, at være ude. Jeg havde en gammel voksdug, som blev klippet til og sat på med klammer på bagsiden.

Det nederste stykke af benene på stolen, ville jeg egentlig sætte cykelslange på, for at skåne dem for fugt. Det havde jeg ikke lige, så det blev rørisolering i stedet for.Her står min stol så, ved siden af mit rosenbed.For mig er det vigtig, at man har flere muligheder, for at finde en siddeplads i haven. Man ser forskellige ting, når man sidder forskellige steder.

Må gerne deles

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search